Czynniki wpływające na nadmierną potliwość
Nadmierna potliwość jest wyzwalana przez takie czynniki jak:
- stres, lęk lub silne emocje
- ćwiczenia fizyczne
- ciepło lub zimno
- alkohol, kawa lub herbata, palenie, gorące lub pikantne potrawy
- niektóre pory dnia
Osoby z nadmierna potliwością mogą wydzielać bardzo dużą objętość potu. To oznacza, że ich dłonie, stopy, klatka piersiowa lub pachy (w zależności od tego, której części ciała dotyczy nadmierna potliwość) są stale wilgotne.
Toksyna botulinowa jest najskuteczniejszą znaną metodą leczenia nadmiernej potliwości. Zabieg polega na podaniu toksyny bolulinowej w zastrzykach śródskórnych. Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje mała objętość (0.1-0.2 ml) roztworu botuliny w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę pach, dłoni lub stóp. Niekiedy korzysta się z barwnika, który umożliwia zidentyfikowanie tych miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i gdzie powinien zostać podany lek. Zabieg trwa około 30 minut. Podany preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu.
Jakie są efekty kuracji botuniną?
Odpowiedź na leczenie wykazuje indywidualne różnice. Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem botuliny utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.